Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Wysokie temperatury oraz brak opadów sprawiają, że ściółka leśna jest mocno przesuszona przez co o pożar wcale nie jest tak trudno. Niestety w większości przypadków za zaprószenie ognia w lesie jest odpowiedzialny człowiek – aż w 90%. W niewielkim stopniu za wywołaniem pożaru stoją czynniki naturalne, takie jak na przykład wyładowania atmosferyczne.

Okres największego zagrożenia pożarowego nie ogranicza się wyłącznie do miesięcy letnich. Monitoring bezpośredni zaczyna od marca i trwa do końca września. W tym czasie codziennie badany jest poziom wilgotności ściółki i wilgotności względnej powietrza oraz określa się współczynnik opadowy. Na podstawie tych danych można określić stopień zagrożenia pożarowego.

Aktualny stopień zagrożenia można sprawdzić na stronie http://lasy.gov.pl/informacje/zagrozenie-pozarowe

Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych są zobowiązane do utrzymywania systemu obserwacyjno-alarmowego.

W Nadleśnictwie Antonin znajduje się Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny (PAD) wyposażony w 4 kamery obserwacyjne rozlokowane na 4 wieżach m.in. w Antoninie, Mojej Woli, Mikstacie oraz Kobylej Górze. Kamery wraz z programem Smoke Detector tworzą całość systemu służącego do sprawnego i dokładnego lokalizowania pożarów i skierowania w to miejsce odpowiednich służb.

Od początku roku na terenie nadleśnictwa odnotowano 3 pożary o łącznej powierzchni 3,35 ha. Na szczęście zostały one szybko wykryte i ogień nie zdążył się rozprzestrzenić.

Aby zapobiegać tak niebezpiecznemu żywiołowi nie należy:

- używać otwartego ognia w odległości 100 metrów od lasu

- rozpalać ognisk, a w miejscach do tego wyznaczonych należy ubiegać się o zgodę nadleśnictwa

- zaśmiecać lasu

- używać środków łatwopalnych i pirotechnicznych