Asset Publisher Asset Publisher

Odbywanie stażu w LP na przykładzie Nadleśnictw Antonin i Kalisz

Proces odbywania stażu na przykładzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe ze szczególnym uwzględnieniem Nadleśnictw Antonin i Kalisz

Opracowanie ma charakter merytoryczno-analityczny. Powstał w oparciu o literaturę przedmiotu i przeprowadzone badania ankietowe przy wykorzystaniu kwestionariusza oceny stylów kierowania według Reddina rozesłanych do Nadleśnictw Antonin i Kalisz.

Badania przeprowadzono w pierwszej połowie 2017 roku na próbie 37 leśników z różnym stażem pracy i na różnych stanowiskach. Celem opracowania jest próba ukazania jak styl kierowania wpływa na zajmowane stanowisko. Styl kierowania odzwierciedlający cechy osobowościowe człowieka determinuje stanowisko, które zostanie bądź zostało osiągnięte. Przeprowadzone badania ankietowe miały na celu jedynie przybliżyć i zobrazować czytelnikowi sposób realizacji stażu poprzednio i obecnie, z próbą sformułowania wniosków i kierunków działania na przyszłość. Problematyka realizacji stażu ma istotne znaczenie dla funkcjonowania organizacji jaką są Lasy Państwowe. Staż to obligatoryjny proces, przez który przechodzi każdy, co pozwala stwierdzić, że stażysta jest potencjalnym kandydatem na kierownika.

W pierwszej części opracowania przedstawiono pracowników jako „zasób”, który jest kluczowym oraz strategicznym źródłem powodzenia organizacji. Opisano przedmiot badań – zaprezentowano warunki przyrodnicze i ekonomiczne charakteryzujące badane jednostki.

W dalszej części zaprezentowano i omówiono wyniki badań własnych. Badania naukowe ukazane w pracy przedstawiają sposób realizacji procesu stażu w LP. Ponadto są przyczynkiem pokazania wpływu stylu kierowania na zajmowanie poszczególnych rodzajów stanowisk.