Asset Publisher Asset Publisher

Back

Z Drewna. Festiwal Doświadczeń

Z Drewna. Festiwal Doświadczeń

Festiwal promujący drewno i zrównoważoną gospodarkę leśną ...

Co to jest drewno i skąd się bierze? W jaki sposób wygląda pozyskanie? Kto dba, by lasów i drewna nigdy nie zabrakło? Jak kupić i przygotować drewno na opał? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy niezwykłego wydarzenia pn. "Z drewna. Festiwal doświadczeń".
Czwartego czerwca, w Parku Miejskim w Sycowie odbyła się pierwsza edycja festiwalu doświadczeń, poświęcona znaczeniu drewna w naszym życiu. 

Trudno sobie wyobrazić świat bez drewna. Drewniane domy (stoisko firmy Tartak Burkietowicz), meble (ekspozycja firmy Meble Doktór), które nas otaczają czy papier…, drewno jest obecne w każdym momencie i miejscu naszego życia. Nie sposób wymienić jego wszystkich zastosowań, których naliczono ponad 30 tysięcy. Było to również wyzwaniem dla organizatorów Festiwalu, by na ograniczonej powierzchni zaprezentować jak najwięcej z nich. Poniżej technika czerpanie papieru (pracownicy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach).


Pełne ręce roboty mieli również rzeźbiarze. Ogrodzone ze względów bezpieczeństwa stoisko Andrzeja "Andre" Zawadzkiego, przez wiele godzin pozostawało pod czujnym okiem pełnych podziwu uczestników Festiwalu. Nikt nie przeszedł obojętnie obok niezwykle widowiskowej sztuki rzeźbienia pilarką. Końcowym efektem artystycznej wizji "Andre" był orzeł, który pozostanie na pamiątkę w antonińskich lasach.



Z kolei zwolennicy słowiańskiej kultury mogli własnoręcznie pomóc w dłubaniu za pomocą cioseł tradycyjnych łodzi jednopiennych. Tę atrakcję również przygotowało Nadleśnictwo Antonin wspólnie z firmą F.H.U. Unilas S.C.



„Wióry leciały" przy niejednym stoisku. Pokazy dawnego budowania drewnianych domów czy „leśnych monster trucków", czyli maszyn wielooperacyjnych pozyskujących drewno, a przede wszystkim kącik dla prawdziwego mężczyzny z nauką rąbania i przygotowania drewna opałowego miały również grono zagorzałych zwolenników.


Dla każdego z uczestników organizatorzy przygotowali skrypt o drewnie oraz komiksowy tutorial o tym gdzie kupić i jak przygotować drewno na zimę. Nie zabrakło również bardzo ważnego aspektu, jakim jest wykorzystanie drewna w sztuce. Drewniane rzeźby, płaskorzeźby a nawet intarsje, czyli technikę zdobienia, polegająca na wstawianiu w drewnianą powierzchnię kształtów wyciętych z różnych gatunków drewna, prezentował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Nadleśnictwo Antonin.


Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Rychtalskie" (Nadleśnictwo Antonin, Nadleśnictwo Syców, Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach).