Asset Publisher Asset Publisher

Back

Komentarz do artykułu z Kuriera Ostrowskiego

Komentarz do artykułu z Kuriera Ostrowskiego

Autor tekstu przedstawił Lasy Państwowe w złym świetle, przekazując nieprawdziwe informacje

Odpowiedź na artykuł pt. „Piła i Topór zniszczą Antonin"

W związku z publikacją artykułu w Kurierze Ostrowskim z dnia, 11 października 2016 roku, odnoszącym się bezpośrednio do działalności Nadleśnictwa Antonin z przykrością stwierdzam, że znalazł się w nim szereg nieprawdziwych danych.

Autor tekstu Józef Romanowski przygotowując artykuł niestety nie starał się nawet zachować pozorów rzetelności. Świadczy o tym choćby brak kontaktu z nadleśnictwem, w celu weryfikacji danych od swojego informatora, o którym wspomina w tekście. Z artykułu wynika że Służba Leśna prowadzi „gospodarkę rabunkową" oraz, że trwa „zmasowana wycinka radziwiłłowskich lasów", co jest oczywistą nieprawdą.

W rzeczywistości Nadleśnictwo Antonin prowadzi zrównoważoną gospodarkę leśną opartą o Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Antonin na lata 2014–2023, zatwierdzony przez Ministra Środowiska (decyzja nr DLP-I-611-50/31874/14/LP z 31 lipca 2014 roku – do wglądu na stronie BIP nadleśnictwa), który na etapie zatwierdzania poddany był społecznej konsultacji.
Dokument ten określa ilość drewna przeznaczoną do wycinki w całym dziesięcioleciu. Do wycinki przeznacza się około 75% bieżącego przyrostu w związku z tym zasoby drzewne Nadleśnictwa Antonin, każdego roku rosną, a nie maleją jak sugeruje autor. Mapy cięć dostępne w nadleśnictwie określają dokładnie miejsca zrębów, których lokalizacja jest znana do 2023 roku.

Nadleśnictwo Antonin prowadząc działalność (na podstawie Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r.), posiada międzynarodowe certyfikaty potwierdzające prawidłowość prowadzonej gospodarki leśnej FSC i PEFC, których standardy oceny są dostępne na stronach internetowych. Autor porusza też kilka kwestii związanych z wycinką drzew przy inwestycjach w gminie Przygodzice.
W związku z powyższym informuję opinię publiczną o stanie faktycznym:

  1. Wycinka drzew związana z budową drogi S-11, Poznań - Kępno (obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego) odbyła się w 2012 roku (od lutego do sierpnia) na powierzchni zgodnej z decyzją nr IR.III-6.71190-14/10 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 15 października 2010 roku. Teren ten został przekazany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 15 października 2012 r. i aktualnie nie jest w zarządzie Nadleśnictwa Antonin.
  2. Wycięcie drzew wzdłuż torów kolejowych, które odbyło się w maju 2016 roku nastąpiło w ślad za Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 marca 2013 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych. Prace te były wykonywane na zlecenie PKP w konsultacji z Nadleśnictwem Antonin.
  3. Wycięte drzewa przy drodze do Antonina, znajdowały się w zdecydowanej większości w pasie drogowym drogi krajowej nr 11 zarządzanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Stare dęby zostały wycięte ze względu na zamieranie konarów stanowiących zagrożenie dla ruchu drogowego w tym życia i zdrowia ludzi.
    Na zlecenie GDDKiA firma „KERRIA" dokonała specjalistycznego przeglądu zadrzewienia przydrożnego. W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono ponad trzysta drzew, które z uwagi na swój stan zdrowotny stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu na drogach krajowych nr 11 i 25.
    Z prawa własności wynika obowiązek utrzymania zieleni w należytym stanie oraz przyjęcie odpowiedzialności za ewentualnie zaistniałe szkody przez poszczególne elementy gruntu, a do takich należą rosnące na nim drzewa (art. 144 kodeksu cywilnego). W związku z powyższym GDDKiA zobowiązała Nadleśnictwo Antonin do usunięcia zagrożenia na własnym terenie. Prace wykonano na całej długości drogi krajowej nr 11 i części drogi nr 25 na terenach w zarządzie Nadleśnictwa Antonin w latach 2014 i 2015.
  4. Stwierdzenie, że w Lasach Państwowych wokół Antonina postępuje intensywna wycinka drzew bez nasadzeń rekompensujących ubytki jest nieprawdziwe, ponieważ planowe zabiegi gospodarcze wynikające z Planu Urządzenia Lasu, w tym odnowienia zrębów wykonywane są  zgodnie z zasadami hodowli lasu, które określają maksymalny czas odnowienia wyciętej powierzchni do 5 lat. W Nadleśnictwie Antonin jednak niezwykle rzadko trwa to dłużej niż dwa lata. Każdego roku nadleśnictwo odnawia około 150 hektarów lasu wysadzając ponad milion sadzonek drzew.
  5. Nieprawdziwa jest również informacja, że stare dęby można podziwiać jedynie w parku przy pałacu myśliwskim Radziwiłłów. Opisywane położenie i wielkość otuliny tego obiektu prawdopodobnie nie jest znane autorowi ani jego informatorom. Powierzchnia całego parku to zaledwie 13,2 ha a do drogi krajowej nr 11 bezpośrednio przylega odcinek o długości jedynie 350 m.

Najpiękniejsze stare dęby znajdują się na terenie Lasów Państwowych, w rezerwacie „Wydymacz" pozostającym w zarządzie Nadleśnictwa Antonin i jego sąsiedztwie.  

Ponad 250 dębów szypułkowych o obwodzie przekraczającym 300 cm jest drugim, co do wielkości skupiskiem starych, potężnych dębów w Wielkopolsce.

Dowodem na to jest również występowanie na tym terenie dwóch chronionych gatunków owadów których cykl życiowy jest związany z wiekowymi okazami dębów, a mianowicie pachnicy dębowej i kozioroga dębosza.
 

Autor tekstu przedstawił Lasy Państwowe w złym świetle, przekazując nieprawdziwe informacje, co budzi w nas uzasadniony smutek.  Apeluję do autora oraz redakcji Kuriera Ostrowskiego o zachowanie rzetelności w przygotowywaniu artykułów i informowaniu społeczeństwa.

 

dr inż. Adam Całka

Nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin