Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Światowy Dzień Drzewa

Światowy Dzień Drzewa

W niedzielę Nadleśnictwo Antonin rozdało 3000 sadzonek!

Od czterech lat w Ostrowie Wielkopolskim odbywa się Święto Drzewa. W tym szczególnym dniu związanym ze Światowym Dniem Drzewa można było wrócić do domu z sadzonką bzu koralowego, lipą czy klonem jaworem. W tym roku drzewka cieszyły się szczególnym zainteresowaniem. Nadleśnictwo Antonin rozdało 3000 sadzonek!

Początki międzynarodowej akcji sadzenia drzew sięgają 1872 roku, a jej inicjatorem był miłośnik przyrody i sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych Julius Sterling Morton. Dostrzegając rolę drzew, gorąco apelował o ich sadzenie: „(…) dzień drzewa wskazuje (…) na przyszłość”. Od 67 lat Światowy Dzień Drzewa obchodzony jest przez wszystkie państwa członkowskie ONZ.

Patrząc w stronę przyszłości skupiamy swoją uwagę szczególnie na młodszym pokoleniu. W tym tygodniu leśnicy zawitali do Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim. Mieli zaszczyt wziąć udział w inauguracji szkolnych obchodów Dnia Drzewa. Gwoździem programu było przedstawienie o lesie dzieci klas I-III.

Drzewa mają szczególne znaczenie dla leśników. To one towarzyszą nam każdego dnia. Drewniane przedmioty otaczają nas wszystkich, a do tego drewno jest materiałem ekologicznym – aby drzewko mogło wzrastać, potrzebuje jedynie tlenu, wody i składników mineralnych. Czy lasów w Polsce zabraknie? Leśnicy trzymają się złotej zasady: na miejscu każdego ściętego drzewa trzeba posadzić nowe. Co roku sadzimy pół miliarda sadzonek, czyli po około 13 drzew na jedną osobę. Gdy podzielibyśmy Polskę na trzy części, to jedna z nich byłaby porośnięta lasem. Naszym zadaniem jest dbać o to młode pokolenie, aby pięło się ku górze.

Mamy nadzieję, że Światowy Dzień Drzewa co roku będzie okazją do pogłębiania wiedzy przyrodniczej i zaprzyjaźniania się z naszymi polskimi drzewami.