Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

„Drzewa mają duszę…”

„Drzewa mają duszę…”

27 września w Nadleśnictwie Antonin odbyło się rozstrzygnięcie XV Powiatowego Konkursu „Region, w którym mieszkasz” pod hasłem „Drzewa mają duszę…”. Skierowany do uczniów szkół podstawowych, miał pobudzić wyobraźnię i skłonić do poszukiwań drzew, które w szczególny sposób wpisały się w historię regionu.

27 września w Nadleśnictwie Antonin odbyło się rozstrzygnięcie XV Powiatowego Konkursu „Region, w którym mieszkasz” pod hasłem „Drzewa mają duszę…”.

Skierowany do uczniów szkół podstawowych, miał pobudzić wyobraźnię i skłonić do poszukiwań drzew, które w szczególny sposób wpisały się w historię regionu. Zadanie polegało na sfotografowaniu wyszukanego okazu i opisaniu jego historii.

 

Wyniki konkursu przeszły najśmielsze oczekiwania Organizatorów. Dzieci okazały się niezwykle uważnymi obserwatorami. W swoich pracach przytaczały chociażby opowieści dziadków o drzewach szczególnie istotnych dla rodziny, czy lokalnej społeczności. Były to zarówno znane pomniki przyrody, jak i drzewa niepozornie rosnące na środku pola, lub przy zapomnianych ruinach na skraju wsi.

 

W konkursie wzięło udział 68 uczestników. Wszyscy zostali zaproszeni do Nadleśnictwa Antonin na otwarcie wystawy pokonkursowej i uroczyste wręczenie nagród przez przedstawicieli organizatorów: Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim Panią Dorotę Cieślę, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Panią Beatę Klimek oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Antonin Pana Adama Całkę. Nad całością wydarzenia niezmiennie od lat czuwali Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Numer 5 w Ostrowie Wielkopolskim, na czele z Panią Marią Baranowską.

Po uroczystości uczestnicy konkursu wyruszyli na spotkanie drzew rosnących w rezerwacie „Wydymacz”, gdzie odbyły się warsztaty z rozpoznawania gatunków. Przy okazji konkursu miejsce miał również happening, którego głównym bohaterem było smutne drzewo bez liści. Dzieci zastanawiały się: „Co drzewa by nam powiedziały, gdyby mogły mówić?” Każda odpowiedź została wpisana na kartonik i przyczepiona do pustych gałęzi. Po chwili drzewo szumiało kolorowymi liśćmi szepcząc „Żyję po to, żebyś Ty mógł żyć”.

Celem konkursu było zwrócenie uwagi, jak ważnym elementem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego są drzewa. Pięknym świadectwem całej akcji będzie żywy pomnik, który powstanie ze stu zasadzonych świerków podarowanych dzieciom przez Nadleśnictwo Antonin. W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości – niech te sto młodych drzewek stanie się hołdem dla tych, którzy walczyli za nas i za nasz kraj. Dzisiejsze pokolenie sadzi drzewa, aby opowiadały naszą historię tym, którzy przyjdą po nas.